Det går mot en sunnere tid for våre svenske naboer. Fra og med 1. januar 2019 ønsker man å sette et nytt forbud til livs som vil gjelde flere offentlige plasser.
Onsdag i forrige uke bekreftet den svenske sosialministeren Annika Strandhäll de nye lovforslagene under en pressekonferanse på sentralstasjonen i Stockholm.
Dersom forslaget fører til en lovendring vil svenskene få et forbud mot å røyke på bussholdeplasser, idrettsarenaer, lekeplasser, togperronger og uteserveringer.
Snart 14 år siden røykeloven kom
Røykeloven ble mødt med motstand da den ble innført 1. juni 2004, men nå føles det utenkelig å røyke innendørs på serveringssteder. Bare tanken på at det tidligere var lov å røyke på fly er helt hinsides. Tidene forandrer seg.
Helsedirektoratet skriver følgende om røykeloven:
«Det er forbud mot røyking i lokaler og transportmidler hvor allmenheten har adgang, jf. tobakksskadeloven § 25 (lovdata.no). Det samme gjelder i møterom, arbeidslokaler og serveringslokaler. Fra 1. juli 2017 inkluderer forbudet e-sigaretter, både med og uten nikotin, slik at det blir forbudt å dampe alle steder hvor det nå er forbudt å røyke.»
De nye mulige lovendringene definerer et skifte i den svenske befolkningen. Målet er et totalforbud mot røyk innen 2025.
– Det finnes bred støtte blant den svenske befolkningen for å innføre ytterligere restriksjoner mot røyk, ikke minst for å beskytte barn og unge. Det vil ikke være mulig å reklamere for sigaretter eller markedsføre tobakk på andre måter, forteller Strandhäll til Aftonbladet.no.
Det ønskes dessuten at snus i fremtiden kommer til å selges i forpakninger med minimum 20 porsjoner.
